a

تفاوت فرمت های MBR و GPT

آیا می دانستید آشنایی با انواع فرمت‌ های هارد امری بسیار مهم است؟ چون اگر اطلاعاتی درباره آنها نداشته باشید ممکن است سهوا اشتباهات جبران ناپذیری را در قبال اطلاعات گران بهایتان انجام دهید. MBR و  GPT  دو نوع از ساختارهای معروف پارتیشن هستند. هنگام نصب دیسک جدید ، از کاربر خواسته می شود ساختار پارتیشن بندی را انتخاب کند. سیستم به طور پیش فرض مستر بوت رکورد (MBR) را انتخاب می‌کند ، اما کاربر می‌تواند از پارتیشن بندی استاندارد جدیدتری که جدول پارتیشن جی یو آی دی (GPT) نام دارد استفاده کند. دانستن تفاوت بین MBR و GPT برای جلوگیری از خراب شدن پارتیشن بندی پس از عملیات نصب اولیه دیسک به دلیل محدودیت ساختاری ای که دارند می‌تواند بسیار برای شما مفید واقع شود.

 

آنچه در این مقاله میخوانید

۱٫ تفاوت بین دو فرمت MBR و GPT

۱٫۱٫ ۱- تعداد پارتیشن‌های پشتیبانی شده
۱٫۲٫ ۲-اندازه پارتیشن پشتیبانی شده
۱٫۳٫ ۳- بازیابی
۲٫ نتیجه گیری در مورد تفاوت فرمت های MBR وGPT

تفاوت بین دو فرمت MBR و GPT 

MBR یک بخش بوت ویژه در ابتدای راه اندازی دیسک است که حاوی اطلاعاتی در مورد لودر سیستم عامل و اطلاعاتی درباره پارتیشن بندی دیسک لاجیکال هست MBR روشی قدیمی و منسوخ شده است اما هنوز بطور خودکار انتخاب پیش فرض هنگام نصب دیسک جدید است. حتی در ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 یا همان ویندوز ۱۰ هنوز شاهد انتخاب پیش فرض  این روش قدیمی هستیم GPT روش معمول دیگری است که از GUID یا همان شناسه سطح جهانی برای پارتیشن های خود استفاده می کند و استاندارد جدیدتری محسوب می شود.در ادامه به مهم‌ترین نکات درباره این فرمت ها می پردازیم:

b

۱- تعداد پارتیشن‌های پشتیبانی شده

MBR  جدول پارتیشن ۶۴ بایتی‌ای دارد که تا چهار بخش اصلی را پشتیبانی می‌کند زیرا هر بخش به ۱۶ بایت برای راه اندازی اولیه احتیاج دارد. در صورت نیاز به پارتیشن اضافی، کاربر باید حجم چهارمین بخش اصلی را تا جایی که می‌شود گسترش دهد و سپس پارتیشن‌های فرعی (درایورهای مجازی) را در آن ایجاد کند. حداکثر  ۱۲۸ پارتیشن فرعی می‌توانید ایجاد کنید.  همچنین آموزش پارتیشن بندی هارددیسک بدون نیاز به نرم‌افزار و به وسیله ویندوز رو میتونید در این مقاله سایت مطالعه کنید.

 

از طرف دیگر ،GPT به دلیل داشتن جدول پارتیشن ۱۶۳۸۴ بایتی  از ۱۲۸ پارتیشن پشتیبانی می‌کند که هر کدام از آنها ۱۲۸ بایت برای راه‌اندازی نیاز دارند. با استفاده از GPT ، کاربر می‌تواند بدون استفاده از پارتیشن گسترده( حجیم) پارتیشن‌های بیشتری ایجاد کند.

۲-اندازه پارتیشن پشتیبانی شده

در MBR ، حداکثر اندازه دیسک پشتیبانی شده دو ترابایت است. در دیسک MBR ، پارتیشن در اندازه ۴ بایتی (۳۲ بیت) ذخیره می‌شود. این بدان معنی است که حداکثر مقدار آن برابر است با ۴،۲۹۴،۹۶۷،۲۹۵ بخش که هر کدام از این بخش‌های برای راه اندازی به یک بیت نیاز دارند. در حال‌حاضر ، هر بخش محدود به ۵۱۲ بایت است. به این معنی که حداکثر اندازه ۲،۱۹۹،۰۲۳،۲۵۵،۰۴۰ بایت یا برابر با دو ترابایت است. به عبارتی دیگر ، اگر دیسکی سایزش بیشتر از ۲ ترابایت باشه، اندازه باقیمانده قابل استفاده نخواهد‌بود یا در دستگاه ویندوز به عنوان “بدون جابجایی” ظاهر می‌شود یعنی شما نمی توانید از تمام حجم هارد استفاده کنید.

 

در GPT برخلاف MBR ، اندازه پارتیشن در اندازه ۸ بایتی (۶۴ بیت) ذخیره می‌شود. بنابراین از لحاظ تئوری ، حداکثر اندازه پشتیبانی شده برای هر بخش ۵۱۲ بایت ۹،۴۴۴،۷۳۲،۹۶۵،۷۳۹،۲۹۰،۴۲۷،۳۹۲ بایت یا معادل نه و نیم زتابایت است. اما در عمل ، حداکثر اندازه به محدودیت سیستم عامل نیز بستگی دارد یعنی برای استفاده از چنین حجم زیادی شما باید از سیستم عامل بسیار قوی ای استفاده کنید.

۳- بازیابی

همانطوری که در ساختار MBR  و GPT مشاهده کردید MBR داده‌های بوت و پارتیشن بندی را در یک مکان در ابتدای پارتیشن ذخیره می‌کند. اگر این داده از بین رود یا خراب شود ، در نتیجه باعث خرابی بوت لودر می‌شود و کل سیستم عامل از کار می افتد. به همین دلیل احتمالاً شما اصطلاح “تعمیر MBR”به گوش تان خورده و آموزش زیادی در اینترنت از آن وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

در اینجا تفاوت اصلی ای که بین GPT و MBR وجود دارد اینه که  GPT کاملاً از MBR استاندارد‌تر است. همانطوری که در ساختار MBR و GPT مشاهده کردیدGPT  کپی‌های متعددی از داده های بوت و پارتیشن بندی را در دیسک ذخیره می‌کند. از این نسخه‌ها می‌توان برای بازیابی اطلاعات خراب شده استفاده کرد. علاوه بر این GPT دارای یک تست افزونگی چرخه‌ای (CRC) است که بطور دوره‌ای درستی داده‌ها را بررسی می‌کند.

نتیجه گیری در مورد تفاوت فرمت های  MBR وGPT

c

کاملا واضح است که GPT برتری‌های زیادی نسبت به  MBR دارد. با این حال، دیسک‌های GPT  روی سیستم عامل‌های قدیمی مانند Windows XP کار نمی‌کنند. آنها فقط می‌توانند لایه MBR محافظ دیسک GPT را ببینند. از طرفی دیگر ، فقط نسخه‌های ۶۴ بیتی سیستم عامل‌های جدیدتر مانند ویندوز ۷ و بالاتر یا ویندوز سرور ۲۰۰۳ و بالاتر از بوت شدن در سیستم‌های مبتنی بر UEFI پشتیبانی می‌کنند. اما نسخه‌های ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی می‌توانند از پارتیشن GPT برای ذخیره داده‌ها استفاده کنند.

حالا که تفاوت بین MBR و GPT را می‌دانید بهتر است در نظر داشته باشد که همیشه و تا جایی که ممکن است از GPT استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme