8127150680_medium

اتصال نرم افزارهای داروخانه به سامانه تبادل اطلاعات سلامت (HIX)

HIX چیست ؟

کلمه HIX  مخفف Health Information Exchange  می باشد که به مفهوم ” سامانه یکپارچه تبادل اطلاعات سلامت ” است .

این سامانه به گونه ای طراحی شده است که تمام اطلاعات مرتبط با گردش دارو را در بر می گیرد … از ثبت نسخه توسط پزشک ، نسخه پیچی توسط داروخانه ، فروش دارو توسط شرکت پخش و اطلاعات مورد نیاز سازمان های بیمه گر  … همه و همه  در این سیستم لحاظ شده اند . بنابراین می توان آن را یک ترمینال تعریف کرد که هر تراکنشی مرتبط با دارو ، ابتدا اطلاعاتش وارد این ترمینال شده و از این طریق به محل مناسب ارسال می شود .

همانطور که برخی از داروخانه ها در خصوص سامانه TTMS  سازمان امور مالیاتی دچار شک و تردید بودند وتصور می کردند اعلام ارتباط با سامانه مالیاتی به معنی افشای اطلاعات داروخانه می باشد، ممکن است باز هم چنین تصوراتی ایجاد شود که در این خصوص لازم است توضیحاتی ارائه شود: سامانه امور مالیاتی نیاز به یک خروجی دارد که در نرم افزارهای شرکت به عنوان یک گزارش ایجاد شده است و درست مانند خروجی های سازمانهای بیمه گر (NOS) در یک زمان مشخص  (هر سه ماه یکبار) خروجی ایجاد و ارسال می گردد . بنابراین هیچ ارتباط مستقیمی بین سازمان امور مالیاتی و نرم افزار شرکت وجود نداشته و ندارد . اما متاسفانه شایعاتی از سوی برخی افراد سودجو مطرح  شد که باعث تشویش اذهان داروخانه داران محترم شد .

حال در سیستم HIX  نیز همان شرایط پابرجاست و اطلاعات و اسرار داروخانه افشا نخواهد شد. یک گزینه در اختیار مدیر سیستم قرار خواهد گرفت که اجازه ارسال یا عدم ارسال اطلاعات به  HIX  را صادر می کند . با صدور مجوز ارسال اطلاعات، تنها اطلاعات نسخه ، شامل مشخصات بیمار و پزشک و اقلام نسخه و سهم سازمان و … از طریق وب به سیستم ارسال می گردد و این تقریبا همان چیزی ست که در گزارش  NOS  به سازمانهای بیمه گر ارسال می شود . اما تفاوت در اینجاست که با اجرای کامل آن سیستم وزارت بهداشت در نگاه ماکرو می تواند با استناد به گزارشات استخراج شده در سطح کشور تصمیمات مدیریتی بهتری داشته باشد

 

منبع : http://www.pardican.ir/news?id=687

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme