Silicon.CPU

آموزش استفاده از خمیر سیلیکون

هنگام نصب هتسینک و فن CPU برای اینکه تبادل حرارتی بهتری بین CPU و رادیاتور فن ایجاد شود از نوعی خمیر مخصوص استفاده میشود که خمیر سیلیکون نام دارد. خمیر سیلیکون برای بهتر خنک کردن پردازنده نقش مهمی را ایفا میکند و باعث میشود تمامی فضاهای خالی بین رادیاتور و پردازنده پر شود تا فن رادیاتور بتوانید بهتر عمل خنک سازی را انجام دهد.

خمیر سیلیکون که در اینجا به عنوان رابط حرارتی Thermal Interface معروف است یک رسانای گرمایی بسیار خوب است که تا صد برابر هوا میتواند گرما را منتقل کند. به این رابط حرارتی همانطور که اشاره شد TIM یا Thermal Interface Materials گفته میشود. البته بایستی توجه کنید که خمیر سیلیکون به اندازه فلز قدرت رسانایی گرما ندارد، بنابراین بایستی به اندازه لازم مورد استفاده قرار بگیرد در غیر اینصورت میتواند کارایی سیستم خنک کننده را تحت تاثیر قرار بدهد.

میزان خمیر باید بسیار کم باشد، فقط به صورتی که سطح سی پی یو را بپوشاند و به اطراف و لبه CPU مالیده نشود. یک نقطه کوچک در وسط پردازنده خمیر بمالید نه بیشتر.

در پایان به دقت فن خنک کننده را بر روی پردازنده قرار بدهید. نگران خمیر حرارتی نباشید. چون بعد از قرار گرفتن دو سطح بر روی یکدیگر خمیر به صورت یکنواخت سطح پردازنده را پوشش میدهد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme